Użytkowniku, ten serwis internetowy korzysta z plików cookies (ciasteczek).

Dalsze korzystanie z Serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.

Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności.

Obecnie większość samochodów na naszym rynku posiada klimatyzację. Aby układ sprawnie działał należy regularnie serwisować i dokonywać przeglądów instalacji.

Na czym polega serwis i przegląd klimatyzacji?

Zaleca się aby raz w roku dokonywać przeglądu układu klimatyzacji. Przegląd to  sprawdzanie czy układ działa poprawnie, czy są jakieś nieszczelności, jakie jest ciśnienie oraz ile jeszcze pozostało czynnika chłodzącego. Taki zabieg najlepiej wykonywać wiosną, przed sezonem, kiedy klimatyzacja będzie intensywnie wykorzystywana.

Podczas kompleksowego serwisu wykonuje się wiele czynności, między innymi wymiana czynnika roboczego, filtra kabinowego, dezynfekcja układu czyli odgrzybianie. Co 2-3 lata warto też wymienić filtr klimatyzacji - osuszacz, który zbiera wilgoć z czynnika roboczego.

Korzyści z przeprowadzonego serwisu klimatyzacji:

  • czyste powietrze bez bakterii i roztoczy szczególnie ważne dla alergików i dzieci,
  • przyjemna temperatura podczas jazdy,
  • przyśpiesza odparowywanie szyb.
Jak prawidłowo używać klimatyzacji?

Najlepiej przez cały rok, ponieważ w czynniku chłodzącym są substancje smarujące, które mogą się wytrącić z płynu i źle wpływają na gumowe uszczelki co w następstwie może prowadzić do nieszczelności. O ile w lecie korzystamy z klimatyzacji prawie cały czas to podczas zimy wystarczy włączyć klimatyzację co dwa tygodnie po parę minut.